Створення першої в Україні лабораторії сну
У 2009 році в Національній дитячій спеціалізованій лікарні “Охматдит” МОЗ України був розпочатий ЕЕГ-моніторинг новонародженим дітям у відділенні інтенсивної терапії новонароджених, керівником якого була Король Олена Григорівна. На початку це були ексквізитні дослідження, які проводилися дітям з важкою перинатальною патологією з клінічною симптоматикою судом та порушенням свідомості. Фундатором даного напрямку в Україні стала Костюкова Дарія, к.мед.н., дитячий невролог, лікар функціональної діагностики, неонатолог.
За короткий період необхідність проведення нейрофізіологічного моніторингу стала зрозуміла і в інших відділеннях лікарні та відділеннях інтенсивної терапії пологових будинків міста Києва. Спектр патологічних станів розширився до прогнозування наслідків ураження, ознак формування та відповідності нейрофізіологічної зрілості віку дитини.
Восени 2014 року відбулося стажування Костюкової Дарії та медичної сестри Вартасюк Анни в дитячій лабораторії сну клініки імені Карла Тіма (Німеччина, Коттбус) під керівництвом професора, доктора медицини Ерлера Томаса.
Національна дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ» МОЗ України отримала обладнання для дитячої лабораторії сну. Фірма медичного обладнання Saegeling Medizintechnik (Німеччина) передала в якості гуманітарної допомоги діагностичну полісомнографічну систему Alice 6 LDE для лікарні. Ініціаторами даного проекту були Ерлер Томас, головний лікар НДСЛ «ОХМАТДИТ» Гладуш Юрій, заступник головного лікаря НДСЛ «ОХМАТДИТ», к. м. н. Іванова Тетяна.
Саме в НДСЛ “ОХМАТДИТ” розпочалися перші дослідження сну у дітей. І вже 02.08.2016 згідно наказу №74 у лікарні створений «Кабінет комплексного нейромоніторингу з дитячою лабораторією сну», завідувачкою якого до 2021 року була Костюкова Дарія. За рішенням адміністрації лікарні, перша в Україні дитяча лабораторія сну розміщена у відділенні інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей, яким завідує заслужений лікар України Орлова Тетяна.
В дитячій лабораторії сну проводиться дослідження розладів та особливостей формування сну у передчасно народжених дітей за допомогою методу полісомнографії, який визнаний золотим стандартом дослідження сну. Під час полісомнографії реєструються тривало показники дихання, серцевої діяльності, функціональної активності головного мозку та інших фізіологічних функцій організму уві сні.
При дослідженні оцінюється якість сну з визначенням структури та фаз сну (гіпнограма), проводиться діагностика обструктивного, центрального та змішаного апное, періодичного дихання уві сні, порушення серцевого ритму, виявлення пароксизмальних станів та диференційна діагностика епілептичних та неепілептичних станів.
Полісомнографія є високоспецифічною технологією, яка дозволяє визначити полісомнографічні предиктори порушення дозрівання нервової системи, що можуть бути пов’язані зі сном (порушення формування циркадних та ультрадіанних ритмів, порушення організації сну, порушення морфології сну), пов’язані із снозалежною дихальною недостатністю (обструктивні, центральні, змішані апное), пов’язані з дозріванням вегетативної нервової системи в умовах синактивної моделі за методом Мама-Кенгуру та розвиваючим доглядом NIDCAP для передчасно народжених дітей відділення інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей.
Впроваджена первинна та вторинна профілактика синдрому раптової дитячої смерті. Для запобігання даного патологічного стану створено онлайн анкетування батьків з ризиків синдрому раптової дитячої смерті.
Опубліковані матеріали та рекомендації для батьків щодо безпеки дитячого сну та гігієни сну. Оформлений патент, власником якого є НДСЛ «ОХМАТДИТ» МОЗ України та Національний університет імені П. Л. Шупика. За час існування дитячої лабораторії сну було проведено понад 400 обстежень. Але кількість дітей, що вимагають полісомнографічного обстеження насправді набагато вища. Робота дитячої лабораторії сну заснована на сучасних світових принципах надання допомоги дітям та проведення своєчасної профілактики патологічних станів.
Розроблена стратегія розвитку, загальними цілями якої на сьогодні залишається профілактика розладів та впровадження гігієни дитячого сну в Україні, своєчасна діагностика порушень дихання уві сні згідно Міжнародної класифікації хвороб 10 перегляду та Міжнародної класифікації розладів сну Американської академії Медицини сну 3 перегляду (ІСSD -3, AASM); лікування розладів сну згідно міжнародних протоколів надання медичної допомоги, розробка та впровадження національних протоколів системою охорони здоров’я України; впровадження респіраторного менеджменту (неінвазивної та інвазивної вентиляції) дітям з орфанними захворюваннями та паліативним пацієнтам.
У 2021 рокі Костюкова Дарія успішно захистила дисертаційну роботу на тему “Оптимізація комплексної клініко-електрофізіологічної діагностики та лікування пароксизмальних станів у передчасно народжених дітей”, започаткувала українську нейрокритичну групу та продовжила розвиток даного напрямку у заснуванні Європейської асоціації медицини сну та нейрофізіології у тісній співпраці з Наталею Домрес та Олександром Шевченко.